Ишлэл:
Бид Манж дээл өмсөөд, Энэтхэгт уламжлалт Монгол дээл өмсдөг байсан байна.
Манж дээл биш.Монголчуудад ташуу ч энгэртэй дээл бас дөрвөлжин энгэртэй дээл хоеулаа байсан..Энэ бол монгол дээл.13-р зууны Хятад сурвалжуудад хар татаар буюу монголчууд дөрвөлжин энгэртэй дээл өмсдөг гэж бичсэн байна..
Ишлэл:
Китайские сведения об одежде монголов того времени зафиксировали эту деталь (в переводе Р. Храпачевского): “Их [черных татар] одежда запахивается направо квадратной полой, в старые времена [она шилась] из войлока, шерсти и кожи, а сейчас - из полотна и шелков, [прошитых] золотыми нитями.” В варианте перевода Н.Ц. Мункуева и Линь Кюн-и: “У их верхнего платья пола запахивается направо, а борт квадратный”
Энд борт квадратный гэж дөрвөлжин энгэрийг хэлж байгаа юм...Хасгуудад хүртэл ташуу энгэртэйгээс гадна дөрвөлжин энгэртэй дээл байсан.. Хасгууд бас эргэсэн гоншоортой монгол гутал өмсдөг байсан гэвэл чи яахав? 